Tadeusz Kubiak był ostatnim Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach przed zawieszeniem jej działalności w roku 1991.
Dziś przekazuje swoim następcom informacje odnośnie funkcjonowania mareckiej Ochotniczej Straży Pożarnej za czasów jej świetności, co pomaga nam w jeszcze lepszym zrozumieniu jej historii. Wspiera nas również we wszystkich działaniach, dokumentując nasze poczynania, jak również udzielając cennych rad kontynuatorom tradycji jego jednostki.
Mieszkaniec naszego miasta, szczególnie zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej.
Urodził się w Warszawie. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1978 roku. Tytuł doktora nauk technicznych zdobył w 1992 roku w Wyższej Inżynierskiej Pożarniczo-Technicznej Szkole w Moskwie.
Służbę w pożarnictwie rozpoczął w 1978 roku, jako wykładowca w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Wychowawca wielu roczników oficerów pożarnictwa. Promotor wielu prac magisterskich i inżynierskich. Od 1990 roku rzeczoznawca Stowarzyszenia inżynierów i Techników Pożarnictwa.
Jest wybitnym specjalistą. Wiedzę teoretyczną umiejętnie łączy z praktyką - uczestniczył w akcjach ratowniczo-gaśniczych (m.in. w Kuźni Raciborskiej, w Warszawie po wybuchu w rotundzie PKO, w Gdańsku po wybuchu w budynku mieszkalnym przy Al. Wojska Polskiego) wykazując się dużym opanowaniem, umiejętnością szybkiej oceny sytuacji i trafnością podejmowanych decyzji. Wysoka ocena jego wiedzy, zaangażowania i osiąganych efektów w służbie spowodowały, że w 1993 roku przeniesiony został do służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej gdzie zajmował kolejno stanowiska Naczelnika Wydziału Analiz w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa, następnie Głównego Specjalisty i Zastępcy Dyrektora Biura Operacyjnego. Od października 1998 r. był Dyrektorem Biura Operacyjnego. Jest współtwórcą koncepcji i procedur ratownictwa chemiczno - ekologicznego prowadzonego przez Państwową Straż Pożarną. Jego głęboka wiedza zawodowa i znajomość języków obcych umożliwiają mu prowadzenie aktywnej działalności międzynarodowej - jest członkiem CTIF i ekspertem EKG ONZ. Dzięki jego inicjatywie PSP nawiązała ścisłą współpracę z Technische Hilfswerke, co zaowocowało utworzeniem w Polsce grup poszukiwawczo - ratowniczych oraz przekazaniem Polsce przez THW kilkudziesięciu samochodów ratownictwa technicznego. Inicjator wprowadzenia do PSP nowoczesnych technik termowizji, geofonii oraz psów poszukiwawczych.
Jest autorem i współautorem wielu książek i publikacji w prasie fachowej na temat ratownictwa chemicznego i technik poszukiwawczych. W 1997 i 1998r. aktywnie uczestniczył w pracach sztabów akcji przeciwpowodziowych powoływanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Od 15 kwietnia 2000 roku Zastępca Szefa Obrony Cywilnej Kraju, a od 1 sierpnia 2000 Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Od października 2004 Przewodniczący Konwencji ONZ ds. transgranicznych skutków awarii przemysłowych". W 2005 roku powołany został na stanowisko Komendanta-Rektora Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Obecnie Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej.