Ochotnicza Straż Pożarna w Piaskach |
Pogotowie Ratunkowe (tel. 999)
wymaga informacji ile jest osób rannych i jak ciężko. Jeśli ranne są dzieci powiedz o tym. Jeśli na miejscu jest lekarz, spytaj go czy masz coś przekazać. Nie zawsze duża ilość krwi musi oznaczać duże obrażenia. Tak samo ciężko ranny nie musi silnie krwawić.
Policja (tel. 997)
spyta czy są ranni (jeśli nie to czy kierowcy sobie życzą interwencji) oraz jakie i ile samochodów bierze udział w wypadku. Podaj markę, kolor, nr rejestracyjny.
Straż Pożarna (tel. 998)
musi wiedzieć, czy ma jechać gasić, zmywać olej z jezdni czy ciąć samochody. Dlatego powiedz czy cieknie benzyna, olej, ucieka gaz z instalacji gazowej, czy też nie można wyjąć poszkodowanych.
Każdy, kogo poprosisz MA OBOWIĄZEK udzielić Ci pomocy! Nieudzielenie lub odmowa pomocy jest karalna! Mimo to, jeśli prosisz kogoś o wezwanie pogotowia, policji czy straży, bo sam nie możesz tego zrobić, licz się z tym, że mimo obietnicy może tego NIE ZROBIĆ ! Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość poproś np. o powiadomienie kilka osób niezależnie.
W żadnym wypadku NIE WOLNO wyolbrzymiać skutków wypadku. Może się zdarzyć, że w tym czasie ktoś pomocy będzie potrzebował bardziej.
Z miejsca wypadku oddalaj się TYLKO w celu wezwania pomocy lub dopiero po przyjeździe służb ratowniczych na ich wyraźne zezwolenie
W sieciach komórkowych tel. 112
wszystkie służby (w większości aparatów połączenie nie wymaga karty aktywacyjnej oraz kodu PIN)
CB-radio kanał 9 (wszystkie służby)
na hasło "RATUNEK" pierwszeństwo rozmów na wszystkich kanałach !!!
wróć...Pamiętajmy!
Mając do czynienia z ofiarami wypadku komunikacyjnego zawsze i przede wszystkim bierzemy pod uwagę możliwość urazu kręgosłupa. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, stan poszkodowanych oceniamy bez wyjmowania ich z pojazdu. Jeśli oddech i akcja serca są zachowane, z wyjęciem ich czekamy na przyjazd karetki, ograniczając się do obserwacji, ewentualnego uspokajania i rozmowy z ofiarami, (jeśli są przytomne). Z tego samego powodu unikamy układania poszkodowanych w pozycji bocznej ustalonej. Podstawową zasadą jest niedopuszczenie do zginania lub skręcania kręgosłupa, zwłaszcza na odcinku szyjnym.
Wypadki komunikacyjne – zdarzenia w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w których uczestniczą pojazdy oraz są ranni lub zabici. Gdy nie ma ofiar w ludziach, a straty są tylko materialne, mamy do czynienia z kolizją.
wróć...Strażak to osoba, która jest zatrudniona w straży pożarnej. Są to osoby, które ukończyły specjalne kursy kwalifikacyjne przygotowujące do sprawowania funkcji strażaka. Dodatkowo osoby takie muszą przejść testy psychologiczne oraz sprawnościowe. Konieczne jest także pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Strażacy zazwyczaj pracują na zmianach 24-godzinnych, następnie następuje 48 godzin wolnego. W przypadku strażaków zajmujących się pracą biurową, zakres godzin pracy wynosi po 8 godzin od poniedziałku do piątku. Aby zostać strażakiem na terenie Polski powinno się być obywatelem RP, a także mieć ukończone 18 lat. Strażak powinien być bardzo odporny na stres, a także zdolny do podejmowania szybkich decyzji – powinien on być więc bardzo zdecydowany i opanowany we wszystkich sytuacjach. Praca strażaka jest pracą niezwykle odpowiedzialną. Często zdarza się, że strażacy tracą własne życie podczas ratowania innych. Są oni więc zdolni do ogromnych poświęceń. Strażacy obchodzą swoje święto 4 maja.
wróć...Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:
materiał palny, utleniacz, źródło zapłonu.
wróć...
Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
Zamknij okna i drzwi;
W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy;
Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw;
Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
Bezwzględnie nie szukaj schronienia ani zatrzymuj się - nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie szukaj także schronienia pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
Gdy jedziesz samochodem:
Zmniejsz prędkość jazdy i bądź ostrożny, po intensywnych wiatrach i opadach. na drodze może leżeć jeszcze nieusunięte drzewo, bądź gałąź;
Uważaj wyjeżdżając z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe.
Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i ofiarom wypadku, w pierwszej kolejności bezwzględnie należy wyłączyć zapłon w rozbitych pojazdach (kluczyki zostawiamy w stacyjce) oraz właściwym jest odłączyć akumulator. Pamiętajmy też, że efektowne wybuchy samochodów są wytworem filmowców i rzadko mają miejsce w rzeczywistości. Jeśli samochód znajduje się na dachu, a w środku są ludzie, nie wolno go stawiać z powrotem na koła, ponieważ może to spowodować dodatkowe, trudne do przewidzenia pogorszenie stanu ofiar wypadku. Należy dążyć do wydobycia ofiar z wnętrza pojazdu poprzez okna. Właściwym jest, ze względu na wylewanie się paliwa i zwiększone prawdopodobieństwo pożaru, aby mieć koło siebie przygotowaną gaśnicę lub jeszcze lepiej drugą, czuwającą z gaśnicą osobę. Po wydobyciu ofiar, samochód należy postawić na koła.
Typowe obrażenia podczas zderzenia samochodu przedstawiają się następująco: Złamania
- kręgosłupa szyjnego
- klatki piersiowej (uraz kierownicowy, uraz powodowany pasami bezpieczeństwa)
- złamanie miednicy
Krwawienia
Urazy narządów wewnętrznych
- pęknięcie śledziony
- uraz serca
- uraz wątroby
- obrażenia innych narządów
Oparzenia
Obrażenia powstające na skutek wypadków komunikacyjnych są często bardzo groźnymi obrażeniami wielonarządowymi. Szczególnie w ich przypadku szybkie, umiejętne i prawidłowe udzielenie pomocy jest decydujące dla życia, zdrowia czy późniejszej rehabilitacji. Obrażenia te są często niewidoczne nie tylko dla laika i na skutek szoku powypadkowego nieodczuwalne dla poszkodowanych. Możemy o nich często tylko domniemywać w oparciu o zaobserwowane, często jednak złudne zachowanie ofiar. Jeśli samochód biorący udział w wypadku "dachował", jest mocno rozbity (zwłaszcza uderzenia boczne i czołowe "mimośrodowe"), jadące osoby nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa (szczególnie gdy nastąpiło zdetonowanie poduszek powietrznych) lub ma miejsce potrącenie pieszego, bierzemy pod uwagę fakt, że mogło dojść do poważnych i niewidocznych obrażeń, których ofiara na skutek szoku nie odczuwa. Często ich "zwiastunem", mimo zapewnień o dobrym samopoczuciu, mogą być niewielkie mdłości, zawroty lub bóle głowy, bladość skóry.
Pamiętajmy!
Mając do czynienia z ofiarami wypadku komunikacyjnego zawsze i przede wszystkim bierzemy pod uwagę możliwość urazu kręgosłupa. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, stan poszkodowanych oceniamy bez wyjmowania ich z pojazdu. Jeśli oddech i akcja serca są zachowane, z wyjęciem ich czekamy na przyjazd karetki, ograniczając się do obserwacji, ewentualnego uspokajania i rozmowy z ofiarami, (jeśli są przytomne). Z tego samego powodu unikamy układania poszkodowanych w pozycji bocznej ustalonej. Podstawową zasadą jest niedopuszczenie do zginania lub skręcania kręgosłupa, zwłaszcza na odcinku szyjnym.
źródło: http://www.podkarpacka.policja.gov.pl
wróć...Oznakowanie samochodów pożarniczych
Wraz z rozwojem techniki pożarniczej na szczeblu dowodzenia i kierowania działaniami ratowniczo - gaśniczymi pojawiły się problemy w szybkiej i sprawnej identyfikacji jednostek, pojazdów, czy sprzętu takiego jak łodzie ratownicze, przyczepy, kontenery, czy motopompy. Często dochodzi do sytuacji, kiedy na miejscu zdarzenia pracuje nie jeden, nie dwa, a kilkanaście pojazdów pożarniczych różnego typu, z różnych jednostek. Podczas kierowania i prowadzenia działań ratowniczych na poziomie interwencyjnym i taktycznym niezbędna jest właściwa wiedza w zakresie sił i środków, którymi dysponuje KDR.
W związku z powyższym w jednostkach ochrony przeciwpożarowej wprowadzono odpowiednie oznakowanie pojazdów pożarniczych, którego właściwie zinterpretowane mówi odbiorcy o przynależności pojazdu lub sprzętu do jednostki ochrony przeciwpożarowej, jego rodzaju oraz o kryptonimie radiowym. Nowe oznakowanie pojazdów jest spójne z przyjętym w całej Polsce standardem nadawania kryptonimów radiowych w służbach ratowniczych.
Zgodnie z Załącznikiem do zarządzenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 10 kwietnia 2008 r. w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej została w szczegółowy sposób opisana problematyka oznakowania operacyjnego pojazdów pożarniczych oraz sprzętu ratowniczego.
Wymagania ogólne.
Numer operacyjny lub numer na sprzęcie powinien mieć barwę kontrastującą z elementem lub nadwoziem, na którym został umieszczony:
białą - jeśli napis jest umieszczony na pojeździe o nadwoziu w kolorze czerwonym lub innym o ciemnej barwieczarną lub czerwoną - jeśli napis jest umieszczony na pojeździe o nadwoziu w kolorze białym, kremowym lub innym o jasnej barwieczerwoną - jeśli napis jest umieszczony na elementach wykonanych z aluminium lub stali nierdzewnej
Generowanie liter i cyfr zgodnie z zasadami określonymi w załączniku do Zarządzenia Komendanta Głównego jest możliwe po pobraniu kroju czcionki (fontu) pt. „Oznakowanie” umieszczonego na stronie Komendy Głównej PSP w dziale Logistyka, Wydział Logistyki i infrastruktury BT-I. (czcionkę można pobrać klilkając tutaj)
Na samochodach gaśniczych i specjalnych, których kolor lub kształt nadwozia nie sugeruje przynależności do straży pożarnej może być umieszczony napis w kolorze numeru operacyjnego o treści: "STRAŻ POŻARNA" lub "PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA". Dodatkowo dopuszcza się umieszczanie na nadwoziach pojazdów numeru alarmowego do stanowiska kierowania straży pożarnej: "998" lub "112", jednak musi być on poprzedzony skrótem „tel.” albo emblematem telefonu lub słuchawki telefonicznej. Ambulanse i karetki wielonoszowe będące w posiadaniu PSP mogą być dodatkowo oznakowane w sposób przyjęty dla pojazdów służby zdrowia.
Na przednich drzwiach kabin samochodów gaśniczych, specjalnych lub ratowniczych może być umieszczony herb odpowiednio: województwa, powiatu, miasta, emblemat szkoły lub godło PSP. Wysokość herbu, emblematu lub godła powinna wynosić 25 cm. Herbów lub emblematów nie umieszcza się na nadwoziach samochodów osobowych.
Co ciekawe - zabronione jest umieszczanie na nadwoziach pojazdów pożarniczych napisów określających ich zastosowanie ("RATOWNICTWO CHEMICZNE" , "RATOWNICTWO WODNE", "SZTAB", "DŹWIG" lub podobne), ani sugerujących je emblematów (wizerunki: płetwonurka, psa lub podobnych).
Również zabronione jest umieszczanie na nadwoziach pojazdów i sprzęcie pożarniczym napisów reklamowych oraz napisów obcojęzycznych, za wyjątkiem obcojęzycznych opisów i nazw, wykonanych fabrycznie przez producenta nadwozia.
Numer operacyjny - jak go prawidłowo odczytać?
Numer operacyjny jest umieszczany na pojazdach samochodowych straży pożarnych wyposażonych i oznakowanych jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie wbudowanego radiotelefonu, wykorzystującego do łączności radiowej częstotliwości przyznane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych dla PSP.
Numer operacyjny składa się z dwóch grup cyfr (prefiks i sufiks), rozdzielonych literą polskiego alfabetu (infiks).
1. Prefiks liczbowy
Składa się z trzech znaków (cyfr) oznaczonych na powyższym rysunku jako Z1, Z2, Z3.
Prefiks liczbowy pozwala nam zidentyfikować jednostkę organizacyjną ochrony przeciwpożarowej:
Jednostki organizacyjne szczebla wojewódzkiego (zakres 210 ÷ 249)Jednostki organizacyjne szczebla powiatowego, równorzędnego i niższego (zakres 300 ÷ 720)
Cyfra oznaczona jako Z1 może przyjmować wartości:
2 - dla pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej szczebla wojewódzkiego3, 4, 5, 6, 7 - dla pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej szczebla powiatowego, równorzędnego i niższego
Cyfra oznaczona jako Z2 może przyjmować wartości:
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 - dla pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej szczebla powiatowego, równorzędnego i niższego
Cyfra oznaczona jako Z3 może przyjmować wartości:
1, 2, 3, 4, 5, 6 - dla JRG podlegających pod komendy szczebla powiatowego lub miejskiego7, 8 - dla OSP poza KSRG9 - dla OSP w KSRG0 - dla poszczególnych komend na szczeblu powiatowym, równorzędnym lub niższym
Cyfry oznaczona jako Z2 oraz Z3 mogą w szczególnym przypadku przyjmować wartości:
od 01 do 29, jeżeli JRG podlegają pod komendę miejską miasta wojewódzkiego posiadającą prefiks liczbowy Z1 wartości 3
2. Infiks literowy
Składa się z jednego znaku (litera).
Infiks literowy pozwala nam zidentyfikować region z którego pochodzi dana jednostka organizacyjna ochrony przeciwpożarowej:
A - jednostki centralne
B - podlaskie
C - kujawsko-pomorskie
D - dolnośląskie
E - łódzkie
F - lubuskie
G - pomorskie
K - małopolskie
L - lubelskie
N - warmińsko-mazurskie
O - opolskie
P - wielkopolskie
R - podkarpackie
S - śląskie
T - świętokrzyskie
W - powiat warszawski
M - mazowieckie
Z - zachodniopomorskie
3. Sufiks liczbowy
Składa się z dwóch znaków (cyfr) oznaczony na powyższym rysunku jako Z4, Z5.
Sufiks liczbowy pozwala nam określić z jakiego typu stanowiskiem funkcyjnym w jednostce ochrony przeciwpożarowej lub jakim pojazdem pożarniczym mamy do czynienia:
stanowisk funkcyjne (zakres 01 ÷ 19)pojazd pożarniczy (zakres 20 ÷ 99)
Dla pojazdów pożarniczych w istniejących regulacjach prawnych nie zostały sztywno określone zasady ich numerowania. W ogólnodostępnych źródłach można znaleźć szczegółowy wykaz sufiksów wraz z ich umownym przypisaniem do funkcji, jakie mogą pełnić pojazdy w straży pożarnej:
XXX - 20 - lekki gaśniczy (GLBA, GLM)
XXX - 21 - pierwszy wyjazdowy (GLBA, GBA, GBM)
XXX - 22 - gaśniczy (GLBA, GBA, GBM)
XXX - 23 - gaśniczy (GLBA, GBA, GBM)
XXX - 24 - gaśniczy (GLBA, GBA, GBM)
XXX - 25 - pierwszy ciężki gaśniczy
XXX - 26 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 27 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 28 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 29 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 30 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 31 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 32 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 33 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 34 - ciężki gaśniczy (GCBA)
XXX - 35 - pierwszy proszkowy (GPr)
XXX - 36 - proszkowy (GPr)
XXX - 37 - proszkowy (GPr)
XXX - 38 - cysterna (GCBM)
XXX - 39 - cysterna (GCBM)
XXX - 40 - ratownictwa drogowego (SRd)
XXX - 41 - ratownictwa drogowego (SRd)
XXX - 42 - ratownictwa drogowego (SRd)
XXX - 43 - ratownictwa technicznego (SRt)
XXX - 44 - ratownictwa technicznego (SRt)
XXX - 45 - ratownictwa technicznego (SRt)
XXX - 46 - oświetleniowy (SOn)
XXX - 47 - oświetleniowy (SOn)
XXX - 48 - dźwig (SDz)
XXX - 49 - ciężki ratownictwa drogowego (SCRd)
XXX - 50 - ochrony dróg oddechowych (SPgaz)
XXX - 51 - drabina mechaniczna (np. SD)
XXX - 52 - drabina mechaniczna (np.SD)
XXX - 53 - podnośnik koszowy (SH)
XXX - 54 - podnośnik koszowy (SH)
XXX - 55 - mikrobus, autobus
XXX - 56 - mikrobus, autobus
XXX - 57 - mikrobus, autobus
XXX - 58 - mikrobus, autobus
XXX - 59 - ambulans (SMed)
XXX - 60 - ratownictwo chemiczno-ekologiczne (SRchem)
XXX - 61 - ratownictwo chemiczno-ekologiczne (SRchem)
XXX - 62 - ratownictwo chemiczno-ekologiczne (SRchem)
XXX - 63 - ratownictwo chemiczno-ekologiczne (SRchem)
XXX - 64 - ratownictwo chemiczno-ekologiczne (SRchem)
XXX - 65 - ratownictwo chemiczno-ekologiczne (SRchem)
XXX - 66 - amfibie, poduszkowce
XXX - 67 - amfibie, poduszkowce
XXX - 68 - amfibie, poduszkowce
XXX - 69 - amfibie, poduszkowce
XXX - 70 - statek pożarniczy
XXX - 71 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 72 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 73 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 74 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 75 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 76 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 74 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 77 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 78 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 79 - pojazd specjalistycznej grupy (SRw, SRwys, SRp)
XXX - 80 - wężowy (SW)
XXX - 81 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 82 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 83 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 84 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 85 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 86 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 87 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 88 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 89 - kwatermistrzowski (SKw)
XXX - 90 - operacyjny, ratowniczo-rozpoznawczy (SOp, SRr)
XXX - 91 - operacyjny, ratowniczo-rozpoznawczy (SOp, SRr)
XXX - 92 - operacyjny, ratowniczo-rozpoznawczy (SOp, SRr)
XXX - 93 - administracyjny
XXX - 94 - administracyjny
XXX - 95 - administracyjny
XXX - 96 - administracyjny
Powyższy podział nie dotyczy pojazdów Ochotniczych Straży Pożarnych, które korzystają ze wspólnej puli sufiksów w ramach dostępnych grup numerów operacyjnych.
Zasady umieszczania numerów operacyjnych na pojazdach.
Numer operacyjny powinien zostać wykonany według wytycznych zamieszczonych w Załączniku nr 1 do Zarządzenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 10 kwietnia 2008 r. w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
Przede wszystkim należy pamiętać, aby krój oraz wielkość liter i cyfr odpowiadał wzorcom zamieszczonym w powyższych wytycznych Komendy Głównej PSP.
materiał pochodzi ze strony : http://www.strazacki.pl/index.php
wróć...
Tak często spotykana w domach, szkołach, biurach, samochodach. Gaśnica mało kto zwraca na nią uwagę, lecz może być ona bardzo pomocna... Przedstawiamy wam drodzy znajomi typy gaśnic i do jakich typów pożaru one służą.
Gaśnica - jest to podręczny sprzęt, służący do gaszenia odpowiednich grup pożarów występujących w różnych warunkach oraz sytuacjach, jak i niezbędny w otoczeniu oraz życiu codziennym do ochrony w zakładach pracy i mienia. Urządzenie to posiada środek gaśniczy (substancje i związki chemiczne), który jest wyrzucany poprzez ciśnienie wewnętrzne, występujące stale lub też uzyskiwane w wyniku uwolnienia gazu napędowego. Ich właściwościami są woda, pianka, proszki, CO2-dwutlenek węgla, Halony i ich zamienniki.
Ze względu na rodzaje gaśnic, dobierane one są do odpowiednich grup pożarów:
☞ Pożary grupy A - pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia, np. drewno, papier, węgiel, tworzywa sztuczne.
☞ Pożary grupy B - pożary cieczy palnych i topiących się materiałów stałych wskutek ciepła wydzielonego podczas pożaru, np. benzyna, oleje, pak, naftalen oraz alkohole.
☞ Pożary grupy C - pożary gazów, np. gaz ziemny, metan, acetylen, wodór.
☞ Pożary grupy D - pożary metali, np. magnez, sód, lit, glin, żelazo.
☞ Pożary grupy F – pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.
Gaśnica pianowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy A i B.
Gaśnica śniegowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów typu B, C i E.
Gaśnica proszkowa jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy B, C i E.
Gaśnica halonowa - gaśnica, w której środkiem gaśniczym są halony tzw. ciecze chlorowcopochodne węglowodorów o bardzo niskiej temperaturze parowania i wytwarzające wielokrotnie cięższe od powietrza, całkowicie niepalne pary. Stosowana do gaszenia urządzeń elektr. i elektronicznych, urządzeń pod napięciem, a także materiałów cennych i zbiorów archiwalnych. Ze względu na niekorzystny wpływ halonów na środowisko gaśnice tego typu są stopniowo wycofywane z zastosowań przemysłowych.
wróć...ARSOFT 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody właściciela jest zabronione.
Informacje publikowane w serwisie mają charakter informacyjny. Autorzy artykułów oraz operator serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy i nieścisłości zawarte w prezentowanych materiałach.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...